Vstup pro uživatele
Nezávazná poptávka My vám zavoláme +420 605 985 149 info@e-profesor.cz en-flagcs-flag
 
 

Povinnosti zaměstnavatele v horkých letních dnech

 
Zaměstnavatelé podle právních předpisů musí v horkých dnech splnit několik povinností, aby pracoviště bylo pro lidi bezpečné a neohrožovalo jejich zdraví. Na co má tedy zaměstnanec nárok a co naopak musí dodržovat?
 
  • Při vysokých teplotách musí zaměstnavatel například poskytnout ochranné nápoje. A to i v případě, že pracujete v kanceláři. Tedy za předpokladu, že teplota vzduchu na pracovišti překročí 34 °C. Za ochranný nápoj se považuje čistá voda, kdy doporučené minimální množství je 1,5 litru za směnu, při extrémních venkovních podmínkách až 2,5 litru za směnu.
  • V letním období je třeba, aby i klimatizace reagovala na vnější tepelné podmínky. Rozdíl teplot by neměl překročit pět, maximálně šest stupňů Celsia. Teplotu klimatizace upravuje nařízení vlády. Při práci s minimem pohybu má být teplota nastavena na 24,5 °C. Při lehké manuální práci nebo při řízení osobního vozidla má být teplota klimatizace nastavena na 23 °C.
  • Pokud teplota na pracovišti překročí 36 °C, je zaměstnavatel povinen upravit pracovní dobu, a to střídáním práce či bezpečnostními přestávkami. Režim práce je pro jednotlivé druhy prací podrobně upraven v příloze č. 1 část B nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci. Pokud zaměstnavatel poruší tyto povinnosti, hrozí mu pokuta až do výše jednoho milionu korun. Zaměstnanci mohou podat stížnost na hygienickou stanici nebo inspektorát práce.
  • ·Zaměstnavatelé se snaží na letní teploty reagovat i uvolňováním takzvaného dress codu, kdy zaměstnanci nemusí striktně dodržovat nastavená pravidla formálního oblékání. Samozřejmě existují povolání, kde je uvolňování dress codu z důvodu vysokých letních teplot nepřípustné.
Sdílej tento článek na